top of page

פרגולת עץ מול פרגולת אלומיניום

אז מה עדיף?

פרגולת עץ מול פרגולת אלומיניום

אחת השאלות הנפוצות שאני נתקל בהן כאשר אני מגיע אל לקוח, היא השאלה מאיזה חומר הכי מומלץ לבנות פרגולה ? אז כמובן שאין תשובה אחת, יש מכלול של נושאים אותם עלינו לשקול ולבדוק ולקבל את ההחלטה הנכונה עבורנו.

 

במאמר זה ננסה בקצרה לגעת בכל הנושאים הנוגעים להחלטה בכדי לשפוך אור על הנושא.

מחיר - הנושא חשוב לכולנו הוא כמובן התקציב. כשאני נשאל ע"י לקוח מה עדיף אני תמיד אומר לו את אותה התשובה.

"מי שאוהב עץ לא יוותר על המראה ועל הניחוח של העץ, במידה ואתה מתלבט כנראה שאינך מבין אוהבי העץ, במידה ויש לך תקציב מספיק אמליץ לך דווקא על פרגולת אלומיניום".

מחיר פרגולת אלומיניום איכותית המותקנת ע"י צוות מקצועי תתחיל סביב ה - 1000 ₪ למ"ר (עומק כפול רוחב). מחיר זה משקף את העלות הגבוה של החומר הצביעה המורכבת שלו והמחברים שחייבים להיות מוכנים בהתאמה אישית. בכדי לעצב ולעבוד עם אלומיניום נדרשים כלי עבודה מקצועיים ויקרים המסוגלים לכופף לעגל ולחבר בין חלקי המתכת . קיימים היום לא מעט חברות שיבטיחו פרגולת אלומיניום במחירים מאוד מפתים, אך עצה שלי החומר כמו כן העבודה תראה מאוד זולה ולא מחמיאה, לא ניתן לחמוק מזה, בבקשה לא להתפתות. לעומת אלומיניום, עץ הוא חומר נגיש המאפשר טיפול וחיבור ע"י כלים ניידים וידע מחיר פרגולת העץ לרוב ינוע סביב 450₪-650₪ למ"ר, תלוי ברמת הגימור, שזה כ חצי מעלות פרגולת אלומיניום באותה הרמה לפחות. על כן ההפרש העצום במחיר השאלה מצטמצמת לתקציב.

 

עמידות - אחרי המחיר עולה כמובן הדאגה על עמידות החומר, שאלות כמו: "כל כמה זמן אאלץ לצבוע את הפרגולה"? "כמה זמן עץ יכול להחזיק בתנאי חוץ"? "האם אני יכול לצבוע לבד פרגולת אלומיניום"? אז אנסה לענות על כמה מהשאלות הללו, בחלק גדול מעבודותיי אני נאלץ לפרק פרגולה קיימת בכדי לבנות אחת חדשה, ולא בגלל שהיא אינה טובה או שהחומר אינו צלח את מרוצת השנים אלה מכיוון שהיא אינה מספק את צרכי הלקוח יותר.

פירוק פרגולה ישנה

בתמונה אנו רואים פירוק של פרגולה בת 30 שנה! העץ היה במצב כל כך טוב וחזק שפשוט השתמשנו בחלק מהמבנה הקיים לפרגולה החדשה.

עץ כאשר מורכב בצורה נכונה ומחופה ע"י החומרים הנכונים (רעפים, יריעות מבודדות, סנטף, פוליגל). יכול להחזיק נצח! אינו מצריך צביעה וטיפול כלל, מלבד החלקים שחשופים לפגיעות יום יומיות (נכון לגבי כל חומר).

אלומיניום נחשב חומר עמיד במיוחד אשר נצבע בתנור בתנאים מאוד מקצועיים בכדי לקבל רמת גימור גבוהה. ההבדלים כאן הם ביכולת של הלקוח לבצע שינויים בצבע, או תיקונים במידה ויצטרך, כאשר עץ ניתן לשיוף ותיקון ואלומיניום לא ניתן לצביעה או לתיקון כלל אלה ע"י בעל מקצוע וכלים מתאימים לביצוע העבודה.​

 

​צל, גשם וכל מה שביניהם - השאלה השלישית הנפוצה ביותר היא, מה החומר שיעשה הכי הרבה צל, שימנע כניסה של מי גשם ויעשה הכי פחות רעש ביום גשום וסוער. התשובה די מפתיעה את כולם לא אלומיניום ולא עץ עמידים בפנים גשם ואינם משמשים אף פעם כחומר לחיפוי נגד מים. והתשובה השניה היא שגשם מרעיש לא משנה על מה הוא מטפטף. החומרים בהם נשתמש לקירוי גג פרגולה או כל דבר יהיו לרוב רעפי חרס, רעפי שינגלס, פוליגל, סנטף, יריעות זפת ,כך או כך אין זה משנה מה יש מתחת לחומר המבודד בטון אלומיניום מתכת או עץ. על כן התשובה היא כולם!

 

​לסיכום ולעניין

הבחירה בין אלומיניום לעץ לרוב תסתכם בשני הבדלים, פעם ראשונה, תקציב בראש ובראשונה. פעם שניה, העדפה לחומר מסוים, אנשים שאוהבים עץ לא יוותרו עליו, אנשים שמחפשים את המראה המתועש והנקי יעדיפו אלומיניום.

עץ: מחיר, עמידות, ניתן לתיקון מהיר, ניתן לצביעה ושיוף, מראה טבעי. אלומיניום: עמידות, קל מאוד, מראה נקי ומודרני.

*הכותב הינו בעלים של חברת אביב רמודלינג, המתמחה בעבודות עץ על כל סוגיו.

bottom of page